Tutaj jesteś

Jak rozpoznać problemy psychiczne?

25 czerwca 2024 Zdrowie Jak rozpoznać problemy psychiczne


Nasze doświadczenia, szczególnie te bolesne, kształtują nasz dobrostan psychiczny. Zdarza się, że pod ich wpływem zauważamy negatywne objawy związane z zachowaniem, relacjami z innymi oraz postrzeganiem rzeczywistości. Wtedy nasuwa się refleksja, jak rozpoznać ewentualne problemy psychiczne. Czasem jest to trudne zadanie. Mimo tych trudności postaramy się podsunąć kroki, które warto podjąć podczas identyfikacji ewentualnych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. 

Ważne jest monitorowanie niepokojących objawów

Problemy psychiczne to szeroki zbiór różnego rodzaju zaburzeń i chorób, które mogą różnić  się pod wieloma względami — przyczyną, objawami i metodami leczenia.

Jeśli objawy, których akurat Ty doświadczasz, utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, warto rozważyć wizytę w gabinecie psychologa — dziś można to zrobić nawet przez internet na takich stronach jak ta psychologwnecie.pl/psycholog-online. Tego typu portale dają Ci dostęp do listy specjalistów i ich kalendarza. Możesz więc wybrać dogodny termin i porozmawiać o tym, co Cię niepokoi w obszarze zdrowia psychicznego.

Zanim jednak umówisz konsultację, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszymi poradami, które ułatwią Ci identyfikacje ewentualnych problemów psychicznych. 

Obserwacja swojego nastroju i ewentualnych zmian w zachowaniu

Zanim zaczniesz szukać pomocy u specjalisty, spróbuj określić to, co Cię martwi. Zastanów się, czy zauważasz u siebie duże nasilenie lęku (może nie mieć wyraźnego powodu) i nagłe zmiany nastroju. 

Każdy człowiek miewa okresowe stany, w których powyższe uczucia występują, dlatego nie należy od razu panikować. Spróbuj zaobserwować, jak często one występują u Ciebie i jakie jest ich nasilenie. Zastanów się też, czy rzutują one na Twojej codzienne funkcjonowanie. 

Zwróć uwagę, jak podchodzisz do czynności, które zawsze sprawiały Ci radość — czy coś się zmieniło w stosunku do nich? Odczuwasz brak ochoty na aktywności związane z Twoimi pasjami?

Ważne jest też, aby przyjrzeć się relacjom z innymi. Czy masz ochotę na spędzanie czasu w towarzystwie bliskich Ci osób? Niepokojącym sygnałem może być sytuacja, w której nie masz ochoty na spotkania ze znajomymi i z rodziną, a kiedyś byłeś duszą towarzyską. Taka zmiana nie musi świadczyć o problemach, ale warto się jej przyjrzeć bliżej — tutaj wsparcie psychologa lub psychoterapeuty może być istotne. 

Jednym z objawów świadczących o problemach psychicznych mogą być zmiany dotyczące snu. Zarówno bezsenność, jak i spędzanie kilkunastu godzin w łóżku mogą być objawem zaburzeń o podłożu psychicznym. Tu także może okazać się przydatna wizyta u psychologa. 

Problemy związane z koncentracją i myśleniem

Ewentualne problemy psychiczne na pewno dadzą się we znaki podczas realizacji codziennych zadań — zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym. 

Częstym objawem zaburzeń psychicznych są problemy z koncentracją i utrzymaniem uwagi. W przypadku poważniejszych problemów psychicznych mogą występować nawet urojenia. Wtedy wizyta w gabinecie psychiatry staje się pilnym krokiem. 

Zmiany w codziennym funkcjonowaniu i realizacji zadań

Symptomem, który może świadczyć o problemach natury psychicznej jest zmiana w działaniu. Działanie należy postrzegać możliwie szeroko — chodzi tu jednakowo o problemy w wykonywaniu obowiązków zawodowych lub wręcz ich unikanie, trudności w codziennym funkcjonowaniu w związku i występowanie ewentualnej agresji. 

Najczęstsze problemy psychiczne występujące w społeczeństwie

Wspomnieliśmy na początku tego tekstu, że lista problemów psychicznych jest bardzo długa. Często zdarza się, że występujące u pacjentów objawów są typowe dla kilku schorzeń. Jeśli więc czujesz się źle od dłuższego czasu, może być konieczna konsultacja z doświadczonym psychologiem. 

Jak rozpoznać problemy psychiczne? (podsumowanie)

Wiemy, że identyfikacja ewentualnych problemów psychicznych jest trudnym procesem. Ważne, aby się upewnić, że nie występuje w danej chwili czynnik, który w naturalny sposób negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Jeśli jest to np. stres w pracy, warto rozważyć jej zmianę lub stworzenie sobie bardziej komfortowych warunków.

Artykuł sponsorowany

Wpływ snu na zdrowie psychiczne i fizyczne

Redakcja mamabelle.pl

Mamy z pasją i zaangażowaniem!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?