Suplementacja jest dziś jednym z najpopularniejszych sposobów na poprawę samopoczucia. I choć wiele osób ją – całkiem niesłusznie – krytykuje, to nie da się zauważyć, że jest ona nieco nadużywana. Czy zatem warto uprawiać sport i łączyć tą aktywność z suplementami diety? Czy może lepiej skupić się wyłącznie na wysiłku fizycznym?
Po co uprawiać sport?
Zasadność uprawiania sportu nie powinna być przez nikogo kwestionowana. Dzięki niemu można nie tylko schudnąć, ale też wyćwiczyć określone części ciała. Mało tego – aktywność sportowa sprawia, że człowiek po prostu czuje się lepiej. Nie da się bowiem ukryć, że regularne uprawianie aktywności fizycznej pozwala przyspieszyć metabolizm, a także… dodaje energii. Nikt też nie zaprzeczy, że aktywność fizyczna wydłuża życie, gdyż są ku temu naukowe przesłanki. Po co zatem stosować w tej sytuacji suplementy? Czy warto uprawiać sport i łączyć go z preparatami dostępnymi w kapsułkach, tabletkach lub maściach?
Aktywność fizyczna vs preparaty
Prawdą jest, że intensywny wysiłek fizyczny nie prowadzi jedynie do spalania tłuszczu. Źle ukierunkowana aktywność fizyczna nie zwiększy np. objętości mięśni (kosztem tkanki tłuszczowej), lecz doprowadzi do ich spalenia. Aby temu zapobiec, należy – oprócz racjonalnych programów treningowych – wprowadzić do diety substancje, które ograniczą proces spalania tkanki mięśniowej. To samo zresztą dotyczy metabolizmu, który można przyspieszać także za pomocą suplementów. Ważne jest, aby umiejętnie łączyć je z aktywnością fizyczną, gdyż tylko dzięki temu przyrost codziennej dawki energii będzie zauważalny.
Złota zasada suplementacji
Niezależnie od tego, z jakim preparatem ma się do czynienia i jaką aktywność się prowadzi, osoba stosująca suplementację powinna o siebie dbać. Częstym błędem wśród osób uprawiających sport, jest deprecjonowanie diety na rzecz suplementów. Tymczasem w praktycznie każdym opakowaniu tych preparatów powinna znajdować się informacja, że tylko zdrowa i zbilansowana dieta jest gwarantem zdrowia. Mało tego – nadużywanie suplementów może doprowadzić do szeregu powikłań zdrowotnych, których skutkiem będzie niewydolność poszczególnych organów ciała. W szczególnych wypadkach, opieranie się jedynie na ćwiczeniach i suplementach może doprowadzić do przedwczesnego zgonu.
Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule: tak, warto uprawiać sport i łączyć go z suplementacją. Trzeba to jednak robić z głową, gdyż również i w tym wypadku nadmiar może być szkodliwy. A stawką tego jest oczywiście zdrowie i życie.