Tutaj jesteś

Jakie są sprawdzone domowe sposoby na wyleczenie przeziębienia?

28 stycznia 2022 Zdrowie jak wyleczyć przeziębienie


Podjęcie odpowiednich działań już w pierwszym etapie choroby pozwala w wielu wypadkach nie tylko zapobiec jej dalszemu rozwojowi, ale również skrócić czas jej trwania oraz ograniczyć bardzo przykre dolegliwości. Warto się zatem zastanowić nad tym, jakie są godne polecenia sposoby na wyleczenie przeziębienia, które z powodzeniem można zastosować w warunkach domowych.

Jak wyleczyć przeziębienie w domu?

W celu ograniczenia przykrych dolegliwości należy spożywać dużą ilość płynów. Wysoki poziom nawodnienia organizmu pozwala na szybszą eliminację z ciała chorobotwórczych drobnoustrojów. Zalecane jest zatem spożywanie zarówno wody, jak i herbatek ziołowych, które skutecznie nawilżają śluzówkę nosa i gardła. W przypadku nieżytu nosa warto również wykonać irygację nosa. Pomaga ona usunąć zalegającą wydzielinę nie tylko z samego nosa, ale również z zatok. Przynosi to dużą ulgę oraz w mniejszym stopniu wysusza nos niż stosowanie typowych kropli do nosa.

Na jakie inne sposoby na wyleczenie przeziębienia warto się zdecydować?

Nieprzyjemne objawy w postaci dreszczy oraz uczucia zimna można ograniczać poprzez rozgrzewanie ciała. W tym celu można z powodzeniem stosować koc, termofor oraz spożywać ciepłe zupy, w tym choćby rosół czy barszcz. Poza tym, w leczeniu przeziębienia pomocna jest witamina C. Jej wysoka zawartość znajduje się w cytrusach, w tym w cytrynie oraz w pomarańczy. Jej cennym źródłem jest również pietruszka, a także maliny, papryka, brukselka, kiwi, brokuły czy jarmuż. Dieta osoby chorej powinna być również bogata w imbir, miód, cebulę oraz czosnek. W przypadku występowania gorączki warto zastosować chłodne okłady. Powinny być one przykładane na rozpalone okolice, w tym przede wszystkim czoło lub nadgarstki osoby chorej.

Jakie inne działanie może ograniczyć przykre dolegliwości towarzyszące infekcji?

Podczas przeziębienia zwykle dochodzi do przesuszenia śluzówek. Gardło w tym wypadku można nawilżać poprzez stosowanie płukanek z solą, która wykazuje działanie antybakteryjne i dezynfekujące. Poza tym, zalecane są płukanki z dodatkiem szałwii, która działa odkażająco i skutecznie ogranicza stan zapalny. Podczas leczenia ważne jest również dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. Odpowiednie warunki wilgotności można uzyskać za pomocą specjalistycznego nawilżacza. Alternatywnym rozwiązaniem jest umieszczenie w pobliżu kaloryfera miski z gorącą wodą. Do wody można dodać kilka kropli olejku eterycznego. Nie bez znaczenia jest również częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa osoba chora.

odwodniona skóra

Redakcja mamabelle.pl

Mamy z pasją i zaangażowaniem!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?