mamabelle.pl

Blog tematyczny o ciąży, zdrowiu i stylizacjach.

CiążaDziecko

Czy ćwiczenia w ciąży są wskazane?

Czy ćwiczenia w ciąży są wskazane?

Okres ciąży przebiega u każdej z pań w inny sposób. Jedne kobiety od początku ciąży wymiotują i czują się fatalnie, inne do porodu mogą pracować, ćwiczyć i jeść wszystko, czego zapragną. Jest to oczywiście niesprawiedliwe, ale organizm reaguje u każdego inaczej. Jak sprawa wygląda z ćwiczeniami w ciąży? Czy powinno się trenować?

Ćwiczenia w ciąży

Bardzo wiele mówi się o tym, że ruch to zdrowie. Jest to prawda. W przypadku uprawiania sportu zawodowego sprawa wygląda nieco inaczej i organizm jest narażony na wiele kontuzji i przeciążeń. Jednak regularne uprawianie sportu amatorsko przynosi wiele korzyści. Tak samo jest w przypadku kobiet w ciąży. Ćwiczenia fizyczne korzystnie wpływają na organizm kobiety.

Panie, które przed ciążą biegały lub ćwiczyły jogę, powinny kontynuować treningi także w czasie ciąży. Oczywiście intensywność wysiłku powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli kobiety przed zajściem w ciążę nie ćwiczyły, to powinny zacząć. Dzięki ćwiczeniom znacznie łatwiej przebiegnie poród, gdyż organizm będzie w lepszej kondycji.

Jakie ćwiczenia w ciąży są wskazane?

Regularny trening pozwala nie tylko zachować dobrą kondycję, ale poprawia także znacząco samopoczucie. Oczywiście intensywność ćwiczeń musi zostać dostosowana do trymestru ciąży oraz do stanu zdrowia i kondycji. Pewne jest to, że trenując w ciąży, możemy poprawić napięcie i siłę mięśni, które złagodzą bóle podczas porodu.

Bardzo często kobiety ciężarne chodzą na basen. Pływanie bardzo dobrze wpływa na matkę i na dziecko, a dodatkowo odciąża kręgosłup. Wszelkie ćwiczenia rozciągające są wskazane. Można zapisać się na zajęcia pilates lub na jogę. Nie trzeba także wychodzić z domu. Wystarczy kupić piłkę do ćwiczeń i trenować w zaciszu swojego mieszkania. Ciężarne kobiety powinny unikać aerobiku, jazdy na rowerze, tenisa, nurkowania oraz wszelkich sportów ekstremalnych. Korzystnie na kondycję wpływają spacery czy bieganie krótkich dystansów.

Jak dbać o siebie w czasie ciąży?

Ciąża jest okresem specyficznym i jedynym w swoim rodzaju. Każda przyszła mama powinna w tym czasie unikać stresu. Ważna jest oczywiście również zbilansowana dieta. Kobiety ciężarne muszą zrezygnować z alkoholu, papierosów, surowego mięsa, jaj i ryb. Fast foody, przetworzona żywność i słodycze mogą również zaszkodzić.

W trakcie ciąży należy jak najczęściej się relaksować. Znalezienie czasu dla siebie jest bardzo istotne. Dobrze jest włączyć sobie ulubioną muzykę i poczytać coś miłego. Można także spotkać się przyjaciółkami i poplotkować.

Udostępnij