Tutaj jesteś

Najważniejsze etapy rozwoju ruchowego małego dziecka

30 stycznia 2022 Ciąża etapy rozwoju dziecka


Każda młoda mama chce, by jej dziecko rozwijało się prawidłowo. Nie każda jednak wie, co to oznacza, w jakim tempie i kolejności, dziecko powinno opanowywać kolejne umiejętności. Dlatego też, poniżej przedstawimy najważniejsze etapy rozwoju dziecka do pierwszego roku życia – motoryczne.

Pierwszy etap rozwoju dziecka – noworodek

Nowo narodzone dziecko większość energii przeznacza na oddychanie, jedzenie i trawienie, a także adaptację w nowym środowisku. Niewiele się porusza, bardzo dużo śpi. Jego ruchy są nieświadome i mimowolne, wydają się bardzo nieporadne i bezcelowe. ciałem dziecka rządzą odruchy bezwarunkowe, jak choćby odruch ssania, Moro (rozłożenie szeroko kończyn pod wpływem silnego bodźca), czy odruch chwytny (zaciskanie piąstek, pod dotknięciu wewnętrznej strony dłoni).

Drugi etap rozwoju dziecka – 2-5 miesiąc życia

W tych miesiącach następuje gwałtowny wzrost rozwoju. Niemowlę uczy się bardzo wielu nowych umiejętności. Jedną z nich jest unoszenie głowy w leżeniu na brzuchu (z każdym tygodniem coraz wyżej). Kolejną, jest przewracanie się z brzucha na plecy i odwrotnie. Uczy się również chwytać przedmioty w dłonie, łączy ze sobą rączki, a pod koniec tego etapu sięga po zabawki.

Trzeci etap rozwoju dziecka – 6-9 miesiąc życia

Dziecko staje się coraz bardziej samodzielne. Siada, coraz dłużej bawi się na siedząco. Obraca się wokół własnej osi (robi pivoty), zaczyna pełzać (najpierw do tyłu, później do przodu). W późniejszym etapie zaczyna również raczkować. Potrafi przekładać zabawki z ręki do ręki, później także uderza zabawkami o siebie, trzymając je w obu dłoniach. Około siódmego miesiące zanikają też odruchy pierwotne.

Czwarty etap rozwoju dziecka – 10-12 miesiąc życia

W tym czasie niemowlak już raczkuje, potrafi też stać (Na początku przez kilka sekund), zaczyna także stawiać pierwsze kroki. Samodzielnie siada i utrzymuje tę pozycję bez podparcia. Znacząco rozwija się też motoryka mała. Niemowlę potrafi już rzucać przedmiotami, opanowuje chwyt pęsetkowy, bazgrze i samodzielnie trzyma butelkę.

Warto mieć świadomość, iż każde dziecko rozwija się w swoim własnym, indywidualnym tempie. Jeśli osiąga powyższe umiejętności, mniej więcej w podanym wyżej czasie, nie ma powodów do niepokoju. Niektóre dzieci potrafią stać mając trochę ponad pół roku, a niektóre uczą się tego dopiero gdy skończą rok. Jeśli rozwój przebiega harmonijnie, nie trzeba mieć żadnych obaw. Jednak, jeżeli cokolwiek niepokoi rodziców, wskazane jest, by skonsultowali się z pediatrą, bądź fizjoterapeutą. Być może uspokoją oni zaniepokojonych rodziców, bądź zalecą dodatkowe ćwiczenia lub rehabilitację.

Wpływ snu na zdrowie psychiczne i fizyczne

Redakcja mamabelle.pl

Mamy z pasją i zaangażowaniem!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?