Tutaj jesteś

Jak wybrać ciekawe książki dla dzieci?

30 stycznia 2022 Ciąża książki dla dziecka


Pomimo szybkiego rozwoju nowoczesnych technologii i urządzeń rodzice wciąż uważają, że dzieci powinny mieć kontakt z książkami. Nie tylko pozwalają one na szybszą naukę czytania, ale również rozwijają inne zdolności i z pewnością pobudzają wyobraźnię. Aby jednak książki stały się ciekawym elementem życia dzieci, powinny być właściwie dobrane, zarówno do wieku dzieci jak też do innych oczekiwań.

Jak dopasować książkę do wieku dziecka?

Jednym z podstawowych elementów powinno być odpowiednie dopasowanie książki do wieku dziecka. Obecnie na rynku bez problemu można znaleźć propozycje skierowane do najmłodszych dzieci, nawet w wieku poniżej roku. Najczęściej są to tak zwane książeczki sensoryczne, w których nie ma zbyt wiele tekstu, jest jednak wiele elementów, stymulujących prawidłowy rozwój dziecka i poznawanie przez niego świata. Takie książki dla dziecka najczęściej wykonuje się także z materiałów innych niż papier, aby były trwałe i wygodne dla małych rączek. Rodzice często wybierają książeczki pokryte folią czy wykonane z twardego kartonu. Można je nie tylko wyczyścić w razie potrzeby ale również dzieci nie mają problemu z ich chwytaniem czy przekręcaniem stron. Bardzo często zawierają również elementy z innych materiałów, co pozwala rozwijać zdolności sensoryczne u dzieci.

Tematyka książek dla dzieci

Książki dla dzieci mogą mieć bardzo różnorodną tematykę. Zazwyczaj dominuje tematyka bajek, ale dużym zainteresowaniem cieszą się również książeczki na tematy wzięte z życia. Oczywiście powinny one być napisane tak, aby dzieci w określonym wieku bez problemu je zrozumiały. Ponadto książki dla starszych dzieci, które już zaczynają poznawać litery i uczą się czytać zazwyczaj są drukowane większą czcionką, aby dzieci mogły samodzielnie je czytać. Obecnie już w przedszkolu dzieci poznają litery, dlatego książeczki dla kilkulatków drukowane są właśnie z myślą o tym, iż będą one mogły samodzielnie próbować swoich sił w czytaniu. Wielu rodziców wybierając książki dla dzieci, zwłaszcza dla tych nieco starszych dokładnie sprawdza ich treść jak również tematykę. Ich zdaniem książeczki dla dzieci, które samodzielnie zaczynają czytać powinny maluchy czegoś uczyć. Aby nie zniechęcić dzieci do samodzielnego czytania dobrze jest wybierać książeczki które poza tekstem posiadają również ciekawe i dostosowane do treści książki ilustracje. Warto zadbać także o to, aby treść książki nie była zbyt długa. Może to maluchy szybko zniechęcić do samodzielnego czytania. Dobrym rytuałem, który na pewno wprowadzi dziecko w świat książek jest ich czytanie przez rodziców małym dzieciom.

Zakup pierwszego plecaka dla przedszkolaka – poradnik

Redakcja mamabelle.pl

Mamy z pasją i zaangażowaniem!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?