Tutaj jesteś

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? – garść cennych porad

28 stycznia 2022 Ciąża jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze


Jazda na rowerze to jedna z podstawowych umiejętności, którą powinno zdobyć dziecko. Dostarcza ona bowiem wiele przyjemności i radości. Aby nauka nie była jednak sterująca, nazbyt trudna oraz przykra dla malucha, warto postępować zgodnie z określonymi zaleceniami. Zatem, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

O czym należy pamiętać rozpoczynając naukę jazdy na rowerze?

Przed rozpoczęciem nauki rodzice powinni zdać sobie sprawę, że rozwój każdego dziecka przebiega w sposób indywidualny i osobniczo zróżnicowany. Niemniej jednak naukę jazdy warto zaczynać jak najwcześniej. W tym przypadku może ona obejmować ćwiczenia na rowerze biegowym i rozpoczynać się nawet w okolicach drugich lub trzecich urodzin malucha. Tego typu rowery są bardzo popularne i cenione zarówno przez dzieci, jak i ich rodziców. Rodzice widzą bowiem korzyści wynikające z ich stosowania, w tym na przykład umiejętność utrzymywania równowagi. Przed rozpoczęciem nauki maluch musi móc stabilnie opierać na podłożu nogi lekko zgięte w kolanach, a pierwsze próby jazdy powinny odbywać się na dywanie lub innym tego typu dość miękkim podłożu.

Na co należy zwrócić uwagę podczas nauki jazdy na rowerze?

Dalszą naukę jazdy warto kontynuować na rowerze wyposażonym w trzy lub nawet cztery koła. Dzieci, które dobrze radzą sobie z nauką mogą pominąć ten etap i od razu przesiąść się na jednoślady. Dla zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa dzieci powinny być one wyposażone w dodatkowe koła boczne. Nauka jazdy bez tych kółek jeszcze do niedawna obejmowała korzystanie ze specjalnego drążka. Był on montowany z tyłu roweru. Dzięki niemu opiekun mógł pomagać dziecku zachować pion oraz stabilizować rower podczas jazdy. Dziecko miało jednak w tym przypadku duże wsparcie ze strony opiekuna, a nauka utrzymywania równowagi przebiegała dość długo. Lepszym rozwiązaniem jest w tym wypadku stosowanie asekuracji w postaci chwytu za siodełko, koszulkę dziecka lub końce szalika owiniętego między pachami malucha.

Na jaki rower warto się zdecydować?

Rower do nauki jazdy powinien być dobrze dobrany. Musi on zatem posiadać odpowiednią wysokość dostosowaną do wzrostu dziecka. W tym wypadku maluch musi mieć możliwość stabilnego postawienia obu nóg na podłożu. Nie bez znaczenia jest również ciężar jednośladu. Rower powinien być zatem wykonany z aluminium. Taki rower podczas upadku nie powinien bowiem wyrządzić dziecku krzywdy. Jest to jednak produkt dość drogi. Tańsze rowery są wykonane ze stali. Cechuje je niższa cena, ale zdecydowanie wyższa waga. Godny polecenia rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie. Muszą to być choćby odbojniki na kierownicy, rączki wykonane z gumy czy zabezpieczenia ramy. Poza tym, rowery powinny posiadać elementy, które zwiększają ich atrakcyjny wygląd, w tym choćby: dzwonki, błotniki, elementy odblaskowe czy koszyki.

odwodniona skóra

Redakcja mamabelle.pl

Mamy z pasją i zaangażowaniem!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?