Wczesne objawy ciąży mogą się pojawiać nawet kilkanaście dni po zapłodnieniu. Warto się zapoznać z ich listą, a także dowiedzieć się nieco więcej na temat ich specyfiki.
Mdłości
Wśród pierwszych objawów ciąży można przede wszystkim wymienić wszelkie odczuwanie przez kobietę mdłości oraz nudności. Jest to bardzo charakterystyczny objaw, dlatego często jest on uznawany właśnie za początek ciąży. Mdłości oraz nudności mogą się także wiązać z pewnymi podejrzeniami co do ciąży, jeśli wcześniej nie odczuwało się żadnych objawów z tytułu swojego wyjątkowego stanu.
Bolesność piersi
Kolejnym objawem, który może zwiastować wczesną ciążę, bez wątpienia jest bolesność piersi, a także ich tkliwość. Ten objaw również jest dość charakterystyczny, zwłaszcza jeśli kobieta wcześniej nie odczuwała tego rodzaju objawów. Pojawienie się bolesnych i tkliwych piersi może skłonić kobietę do wykonania testu ciążowego, jeśli planowała ciążę i nie pojawiła się miesiączka w szacowanym terminie. Dzięki temu możliwe będzie potwierdzenie ciąży.
Zmęczenie i rozdrażnienie
Wczesne objawy ciąży mogą w bezpośredni i pośredni sposób łączyć się ze zmianami stanu psychicznego kobiety, co będzie się wiązało z działaniem hormonów. Kobieta w pierwszych dniach oraz tygodniach ciąży może odczuwać większe zmęczenie, a także być bardziej rozdrażniona. Wszystko może ją denerwować, dlatego najlepiej umożliwić kobiecie relaks oraz odpoczynek w tym trudnym dla niej okresie. Nie należy jej obarczać dodatkowymi obowiązkami, które mogą wiązać się z odczuwaniem jeszcze większego stresu lub przemęczenia.
Zmiana apetytu
Kolejnym objawem, który może świadczyć o wczesnej ciąży, jest także zmiana apetytu u kobiety. Związane jest to w dużej mierze z działaniem hormonów. Apetyt może się zarówno zwiększyć, jak i zmniejszyć. Oprócz tego mogą się pojawić także nudności oraz mdłości, a w późniejszym czasie nawet wymioty. U niektórych kobiet występuje biegunka lub zaparcia. Często w tym trudnym czasie pojawiają się także wzdęcia, które powodują u kobiety spory dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania.
Gęsty śluz
U kobiet w pierwszych tygodniach ciąży może się pojawić także zwiększone wydzielanie śluzu, który może stać się bardziej gęsty. Objaw ten w dużej mierze związany jest z działaniem hormonów, które są wytwarzane w czasie ciąży. Oprócz tego może się również pojawić rozpulchnienie szyjki macicy, a także niewielki wzrost temperatury ciała. Warto zwracać uwagę na szczegóły, ponieważ wtedy łatwiej będzie można określić ewentualną ciążę.